Kurkuma- nahranite svoj mozak

Kurkuma

Nazvana još i indijskim šafranom, kurkuma je najpoznatiji sastojak slavne mješavine začina pod imenom curry i daje joj karakterističnu žutu boju. Pomaže kod niz zdravstvenih teškoća, potiče stanice da stvaraju nove mitohondrije koji razgrađuju hranjive tvari, uključujući masti.
Njime možemo posuti meso prije pečenja, a 8 ono što ja volim)može se i umiješati u variva, primjerice s lećom. Svoje optimalno ljekovito djelovanje kurkuma razvija kad se poprži na ulju i kad je u kombinaciji s crnim paprom. Može se konzumirati i kao napitak kad se pomiješa s vodom ili mlijekom.

Ovaj je korijen srodnik đumbira, a najčešće se koristi kao samostalni začin ili kao neizostavan dio curryja, poznate začinske mješavine, u kojoj čini gotovo trećinu sastava i daje joj intenzivnu žutu boju, a savršen je dodatak riži, gorčici, slasticama, maslacu, margarinu, siru, ribi, peradi, mesu, marinadama, oštrim i svijetlim umacima, omletima… Ako je dodate u juhu, postat će intenzivno žute boje, iako to neće bitno utjecati na okus.
Smatra se da su kurkumu u Europu donijeli arapski trgovci. U srednjem vijeku su je zvali ‘indijski šafran’, a kasnije je dobila i ime ‘žuti začin’ naravno zbog karakteristične intenzivne žute boje koja nije topiva u vodi nego samo u mastima i alkoholu.
O vrijednosti kurkume, govori podatak da je neizostavna u svim trovinama zdrave hrane, a i kuharicama koje nude recepte za postizanje idealne težine, usporavanja starenja i zadržavanje iskričavog uma.
Po okusu kurkuma je ugodna, blago pikantna, malčice gorka, trpka, najsličnije mješavini đumbira i naranče.
Sadrži mangan, željezo, vitamin B6, mnogo vlakana i kalija.

Ljekovita svojstva kurkume tisućljećima su poznata u kineskoj i indijskoj medicini, gdje se najčešće koristila kao prirodni lijek protiv različitih upala. Vjeruje se da ovaj osobiti korijen istodobno poboljšava boju i okus hrane, ali i kognitivne sposobnosti, pa se posljednjih godina jarko žuti začin udomaćio i u zapadnjačkoj prehrani.
Kurkuma se smatra prirodnim “čistačem organizma”, a tajna njegove ljekovitosti se krije upravo u žutonarančastoj boji koja se zove kurkumin. Taj sastojak ima blagotvorno djelovanje kod ljudi s uznapredovalim oblikom bolesti jetre, osobito kod tzv. masne jetre (fibroze.)
Kurkumin, naime, potiče jetru i žučnjak na pojačano izlučivanje žuči, bilirubina i kolesterola. Starenjem se njihovo izlučivanje smanjuje zbog čega se usporava probava, metabolizam i apsorbiranje tvari topivih u mastima. Redovita upotreba kurkume, dokazano pomaže u sprječavanju takvih tegoba.
Budući da kurkumin utječe na visoku razinu leptina, povezanog s nastankom jetrene fibroze, trenutno se u laboratorijima proučava njegovo djelovanje na životinjskim modelima prije nego što se ispita na ljudima.
Pokazalo se, naime, da leptin djeluje na zvjezdaste jetrene stanice koje su odgovorne za prekomjerno stvaranje veziva kolagena u jetri i posljedično na fibrozu.
Znanstvenici smatraju da se redovitim konzumiranjem kurkume može spriječiti štetno djelovanje različitih otrova i kancerogenih kemikalija koje unosimo u organizam sve zagađenijom hranom i konzervansima.
Podsjećaju da kurkumin sprječava oksidaciju kolesterola koji oštećuje stijenke krvnih žila i stvara naslage koje ubrzavaju proces ateroskleroze koja je smrtno opasna. Pri tome ističu da je kurkuma bogata vitaminom B6, koji snižava razinu homocisteina, neposredno odgovornog za oštećenja krvnih žila.
Kurkuma se dobiva iz korijena biljke Curcuma longa koja potječe iz tropskih šuma jugozapadne Azije i do danas se uzgaja na jugu Kine, u Indiji i Indoneziji, posebno na Javi. Na Istoku se obično prodaju cijeli korijeni, dok se kod nas može kupiti uglavnom mljevena u prah, čime ne gubi na aromatičnosti.
Ovaj je korijen srodnik đumbira, a najčešće se koristi kao samostalni začin ili kao neizostavan dio curryja, poznate začinske mješavine, u kojoj čini gotovo trećinu sastava i daje joj intenzivnu žutu boju, a savršen je dodatak riži, gorčici, slasticama, maslacu, siru, ribi, peradi, mesu, marinadama, oštrim i svijetlim umacima, omletima… Ako je dodate u juhu, postat će intenzivno žute boje, iako to neće bitno utjecati na okus.

Unatoč svemu navedenom, umjerenost vrijedi i kad se radi o začinima. Iako snižava razinu šećera u organizmu, što je dobro, dijabetičari moraju znati taj podatak, jer u kombinaciji s lijekovima, može doći do naglog pada šećera u krvi.
Također, nerealno je očekivati da će bilo koji začin ispraviti sve naše loše navike i lošu prehranu.