Falafeli

 Slanutak  je moja omiljena namirnica, a od kad sam prešla na vegansku prehranu, još više ga koristim u pripremi hrane.

 Slanutak obiluje energijom. Bogat je vitaminima i mineralima. Mnogi nutricionisti tvrde da je slanutak bolji izbor čak i od mesa. Koliko je zapravo odličan slanutak proteini govore sami za sebe. Pored svega, još ne sadrži gluten pa je pogodan za sve koji ga izbjegavaju iz zdravstvenih i/ili nekih drugih razloga. U veganskoj kuhinji, brašno slanutka razmućeno u vodi tvori smjesu koja najbolje oponaša jaja kod paniranja.

Manje je kaloričan, a sadrži gotovo jednako proteina koliko i meso, a obiluje i vlaknima. Kalcij, magnezij, mangan, cink, željezo i vitamin K koje nalazimo u slanutku, pomažu u izgradnji koštane strukture.

Nutritivna vrijednost slanutka u količini od 100 grama:

      Mononezasićene masne kiseline – 1,4 g

      Polinezasićene masne kiseline – 2,7 g

      Zasićene masne kiseline – 0,6 g

     Masti – 6 g

     Ugljikohidrati  – 61 g

     Dijetna vlakna – 17 g

    Proteini – 19 g

     Šećeri – 11 g

Falafeli su omiljeni i kod vegana i onih koji to nisu. Male energetske bombice koje popravljaju svaki obrok, a mogu se kombinirati na nebrojeno načina. U salatama, u obrocima, kao zamjena za meso, u finger food zalogajima, mogu se grickati s omiljenim umakom… nema kraja.
U popularnost falafela uvjerila sam se radeći  ovo ljeto u Istri u Ponte Portonu. Omiljeno jelo s veganskog menija bili su falafeli.
Zato vam donosim temeljni recept koji svakome uspije. Ja ne bih bila ja da ga nisam malo nadopunila prema svojim idejama.
Falafeli
250 grama suhog slanutka (otprilike šalica)
2 režnja češnjaka
Pola ljubičastog luka ili ljutike
Snop svježeg peršina ili korijandera
2 žlice maslinovog ulja
2 žlice ( po potrebi i malo više) slanutkovog brašna
Začini ( sol, kumin, chilli, kurkuma…)
Krušne mrvice ( po želji), a u verziji bez glutena bezgl mrvice ili kukuruzna krupica
Ulje za prženje/friteza na zrak, obična friteza
Ono što ja dodam za bolji okus i vlažnost je tikvica i cca pola limenke kuhanog slanutka.
Također, ljeti volim mediteranski štih pa začine uobičajene za falafele, zamijenim ružmarinom, bosiljkom ili kombinacijom oba. Koristim svježi bosiljak i svježi ružmarin koji sitno nasjeckam. Naravno, u nedostatku svježeg, možete koristi i suhi.
Odlični su sa šalšom i pireom od graška (zimska verzija), Tortice od povrća,  divan dodatak salatama…
Priprema:
1. Slanutak namočite večer prije.
2 .Ujutro ga isperite i prolijte vodu u kojoj se namakao.
3 .Sve sastojke (osim krušnih mrvica i ulja za prženje) ubacite u multipraktik ili blender i blendajte dok se slanutak ne usitni i svi sastojci dobro ne povežu.
4 .Ako vam se smjesa čini premokra jednostavno dodajte još brašna. Od dobivene smjese morate moći raditi kuglice bez pretjeranog lijepljenja po rukama. Kuglice radite u veličini koja vam odgovara, ali bolje su manje jer se lakše i brže ravnomjerno sprže. Većinu hrane pripremam u pećnici ,ali falafeli su bolji kad ih se prži u dubokom ulju. Srećom, ne upijaju masnoću.
5. Po želji svaku kuglicu uvaljate u krušne mrvice i pržite na vrućem ulju nekoliko minuta, dok ne pozlate sa svake strane. Koristim bezglutenske mrvice. Falafeli su sasvim dobri i bez mrvica.
Preporuka za kraj. Napravite odjednom veću količinu i zamrznite ih jer dobro podnose zamrzavanje.