Kako planirati vrijeme za kuhanje

Kuhanje se ne razlikuje od drugih aktivnosti čija uspješnost i zadovoljstvo nas samih, ovisi o dobroj pripremi i znanju.

Često s određenom idejom odlazimo u nabavu po potrebne namirnice, a često se ideja nametne sama kad se nađemo na tržnici ili trgovini.  Svakako je dobro bit opušten i fleksibilan i razmišljati sezonski jer je to način da naša ideja , već na prvom koraku ne zapne. Iako je mnogo vrsta povrća i voća dostupno cijelu godinu, nekako je opće prihvaćeno i razumno kupovati voće i povrće kad im je sezona.  Jedan od ekoloških postulata je i to da kupujemo namirnice uzgojene unutar naše regije jer time smanjujemo potrebu za dugim  transportom, potičemo naše male poljoprivrednike i omogućujemo razvoj našeg neposrednog okruženja. Sada je moguće i iznajmiti svoj mali vrt na lokalnim poljoprivrednim gospodarstvima  i prepustiti poljoprivredniku da uzgaja u njemu ono što  mi odaberemo.

Kad imamo namirnice, možemo nastaviti s pripremom.

Odredite potrebno vrijeme za pripremu planiranog jela.  Osim vremena kuhanja i/ili pečenja, uračunajte i vrijeme pripreme i obrade namirnica.  Ukoliko određene namirnice treba marinirati, priprema treba početi i večer prije kako bi marinada preko noći učinila svoje.  Također, ne zanemarite vrijeme čišćenja kuhinje koja u svakom trenutku   mora biti čista i pregledna. Svi poznajemo barem jednu osobu u obitelji ili prijatelja koji vole i znaju kuhati, ali iza njih ostaje takav nered  koji kvari dojam i traži da netko iza kuhara posprema satima. Radne površine, podovi, korišteno posuđe i oprema,  čiste se kontinuirano. Nakon kuhanja, kuhinja mora biti čista, bez zatrpanog sudopera i masnog klizavog poda.  Zato je bitno da planiranom vremenu kuhanja dodate i vrijeme potrebno za čišćenje.  Oni s više iskustva  čišćenje lagano ukomponiraju između faza pripreme. Sve je stvar vježbe.

Što bolje organizirate prostor kuhinje više ćete uživati u kuhanju, a time će i rezultat biti bolji.

Neka vam oprema uvijek stoji “na svom mjestu” jer ćete tako smanjiti vrijeme traženja, a i izbjeći nepotrebnu nervozu.

Naoštrite noževe, pripremite gulilice, dasku za rezanje,  posudu za očišćeno povrće i posudu za bio otpad.

Kraj štednjaka stavite  šalicu s čistim žlicama kojima ćete kušati jelo za vrijeme kuhanja i pored nje još jednu  s vodom kako bi u nju odlagali korištene žlice. Na žalost, i u profesionalnim kuhinjama  znala sam vidjeti  da kuhari više puta koriste istu žlicu.

Ukoliko ćete koristit pećnicu, uključite je na potrebnu temperaturu i program kako bi bila zagrijana u trenutku kad završite s pripremom. To će vam uštedjeti nešto vremena i omogućiti da nemate periode čekanja između procesa. Sigurno znate da kuhinja može , a i često je izvor stresa kad gosti sjede već za stolom, gladni, a vi imate rupu između  najavljenog vremena posluživanja ili predugu pauzu dva slijeda.

Kod obrade, guljenja, čišćenja namirnica, birajte onu metodu kojom ta namirnica dolazi najbolje do izražaja. To je ujedno i najčešći način, potpuno pogrešan, kako nastojimo uštedjeti vrijeme. Na primjer kada u salatu ubacimo krastavce s košticama, nedovoljno  opranu i  osušenu salatu,

Važno je naučiti koristit pećnicu, umjesto pripreme hrane u dubokom ulju jer pećnica vam oslobađa vrijeme, a i čuva krvne žile jer se hrana može pripremiti s puno manje masnoća. Pećnica vam omogućuje da odjednom pripremate veću količinu hrane, a ne da stojite iznad tave i spaljujete ulje pokušavajući panirati ogromne količine namirnica. Ukoliko imate ventilatorsku pećnicu, možete  koristiti više nivoa i jednako kvalitetno pripremiti veće količine hrane. To je jako velika ušteda vremena.

Začini su često ono što mijenja pripremljeni obrok iz prosječnog u nezaboravni.

Danas postoje specijalizirane trgovine sa začinima, koje su ujedno i edukacijski centri jer možete jako puno naučiti, to je, svojevrsni, put oko svijeta i omogućava vam da jednu te istu hranu pripremite na puno različitih načina.

Stvorite u kuhinji kutak za svoje začine i obogaćujte ga kao biblioteku te nadopunjujte zalihe.

Kao profesionalna kuharica, uvijek imam kutiju  “prve pomoći” ma gdje putovala.

Prije početka kuhanja pripremite si približne količine potrebnih začina. Suhe začine možete i pomiješati, a isto tako i umake  koje ćete koristiti. Tako ćete izbjeći situaciju da shvatite da niste dodali neki bitan začin kad je hrana već poslužena. Meni je to najveća zamisliva frustracija.

Bitno je i da budete što je moguće više  spontani, vjerujete sebi i ne radite baš sve procese na timer i predviđeno vrijeme u nekom napisanom receptu. Realna situacija će sigurno tražiti odstupanja.  Dopustite si da razvijate svoje verzije nekog jela, da hrabro krenete u potragu okusa koji ćete pronaći. Potraga za okusom je uzbudljiva i nepredvidljiva. Kad steknete više iskustva i upoznate dobro začine, bit ćete često i sami iznenađeni za kojim začinom ćete posegnuti i baš to će biti točka na i.

Vremenom ćete znati pronaći dubinu okusa,  a to je kao treća dimenzija u slikarstvu.

Ukratko, vrijeme je bitan resurs i uvijek si ostavite dovoljno vremena  za pripremu kuhanja i samo kuhanje kako bi kuhali opušteno, imali vremena za kreativnost, nepredviđene okolnosti i ponašali se kao pravi profesionalac. Pravila nisu samo tu da bi nas udavila, naprotiv, treba poštovati utvrđene procedure, postupke i metode jer su nastale kao najbolja praksa kroz dugi niz godina. Dobro organizirana kuhinja, dobro organiziran kuhar/kuharica, koji poštuju pravila struke izbjegava mogućnost čestih povreda, nezgoda svih vrsta.